10/2/14
Związek między kawą a jaskrą
Badania wykazują, że picie napojów zawierających kofeinę, a zwłaszcza kawy, powoduje wzrost ciśnienia w oku, nawet po wypiciu tylko jednej filiżanki kawy. Efekt ten jest największy u pacjentów z jaskrą i osób zagrożonych jaskrą. Jednak ciśnienie w oku wzrasta tylko w niewielkim stopniu, więc prawdopodobnie nie jest to znaczące ryzyko.
U niektórych osób jednak zbyt duża ilość kawy może powodować szkody. U osób zagrożonych jaskrą złuszczającą (rodzaj jaskry z otwartym kątem przesączania, w której na soczewce oka widoczne są złogi przypominające płatki), picie trzech lub więcej filiżanek kawy z kofeiną wiązało się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju jaskry złuszczającej. Efekt ten był najsilniejszy u kobiet, u których w rodzinie występowała jaskra. Badanie to nie wykazuje, że kawa powoduje jaskrę, ale sugeruje, że picie trzech lub więcej filiżanek kawy z kofeiną może nie być dobre dla oczu.
Jedna z grup naukowców zaaplikowała kofeinowe krople do oczu bezpośrednio na zdrowe oczy i nie zaobserwowała żadnego wzrostu ciśnienia w oku. Sugeruje to, że kofeina nie wydaje się mieć bezpośredniego wpływu.
Jak możesz najlepiej chronić swoje oczy? Rozważ przejście na kofeinę bezkofeinową lub ogranicz jej spożycie. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na jaskrę lub już ją zdiagnozowano, pamiętaj o regularnych kompleksowych badaniach dylatacyjnych oczu, stosuj leki zgodnie z zaleceniami i odwiedzaj okulistę zgodnie z harmonogramem.
Więcej informacji na temat jaskry można znaleźć na stronie www.nei.nih.gov/glaucoma.
Piśmiennictwo
Wpływ kofeiny na ciśnienie wewnątrzgałkowe: przegląd systematyczny i metaanaliza. Li M, Wang M, Guo W, Wang J, Sun X. Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol 2011. 249(3):435-42.
Wpływ kofeiny na ciśnienie wewnątrzgałkowe u pacjentów z jaskrą pierwotną otwartego kąta. Chandra P, Gaur A, Varma S. Clin Ophthalmol 2011. 5:1623-9.
Związek pomiędzy spożyciem kofeiny i kawy a jaskrą złuszczającą lub podejrzeniem jaskry: prospektywne badanie w dwóch kohortach. Pasquale LR, Wiggs JL, Willett WC, Kang JH. Invest Ophthalmol Vis Sci 2012. 53(10):6427-33.
Effects of caffeinated coffee consumption on intraocular pressure, ocular perfusion pressure, and ocular pulse amplitude: a randomized controlled trial. Jiwani AZ, Rhee DJ, Brauner SC, et al. Eye 2012 26(8):1122-30.
Jullia A. Rosdahl, MD, PhD
Podkomisja ds. jaskry Narodowego Programu Edukacji o Zdrowiu Oczu
Centrum Okulistyczne Duke'a, Uniwersytet Duke'a