Szpinak i jarmuż to nie jedyne produkty, na które należy zwrócić uwagę w swojej diecie. Spożywanie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym może spowolnić rozwój i postęp AMD. Indeks glikemiczny określa, jak szybko węglowodany wprowadzają glukozę (cukier) do krwiobiegu. Osoby chore na cukrzycę z pewnością znają ten wskaźnik. Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak ziemniaki, biały ryż, przetworzone produkty spożywcze, takie jak ciastka, krakersy i płatki śniadaniowe, podnoszą poziom glukozy we krwi. Do pokarmów o niskim poziomie glikemii należą warzywa i fasola.
Kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu Tufts odkryli, że u myszy karmionych dietą o niskim indeksie glikemicznym dochodzi do mniejszej liczby i mniej poważnych zmian w siatkówce związanych z wiekiem niż u myszy karmionych dietą o wyższym indeksie glikemicznym. Tego typu zmiany rozwijające się u ludzi po 60. roku życia są najwcześniejszym sygnałem ostrzegawczym zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Wcześniejsze badania na ludziach przyniosły podobne obserwacje.
Oto kilka wskazówek z Uniwersytetu Harvarda dotyczących odżywiania się w sposób niskoglikemiczny.
1. Jedz dużo nieskrobiowych warzyw, fasoli i owoców, takich jak jabłka, gruszki, brzoskwinie i jagody. Nawet owoce tropikalne, takie jak banany, mango i papaja, mają zwykle niższy indeks glikemiczny niż typowe desery.
2. Spożywaj ziarna w stanie jak najmniej przetworzonym: "Nieprzetworzone, takie jak chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż, cały jęczmień, proso i jagody pszenicy, lub przetworzone w tradycyjny sposób, takie jak chleb mielony na kamieniu, płatki owsiane i naturalne płatki śniadaniowe typu granola lub musli.
3. 3. Ograniczenie białych ziemniaków i produktów z rafinowanych ziaren, takich jak białe pieczywo i biały makaron, do niewielkich dodatków do posiłków.
4. Ograniczenie słodyczy w koncentracie - w tym wysokokalorycznych produktów o niskim indeksie glikemicznym, takich jak lody - do sporadycznych przekąsek. Zmniejszyć ilość soków owocowych do nie więcej niż pół filiżanki dziennie. Całkowicie wyeliminuj napoje słodzone cukrem.
5. 5. W większości posiłków należy spożywać zdrowy rodzaj białka, np. fasolę, ryby lub kurczaka bez skóry.
6. Wybieraj produkty zawierające zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, orzechy (migdały, orzechy włoskie, pekany) i awokado, ale w umiarkowanych ilościach. Ogranicz tłuszcze nasycone pochodzące z nabiału i innych produktów zwierzęcych. Całkowicie wyeliminuj tłuszcze częściowo uwodornione (tłuszcze trans), które znajdują się w fast foodach i wielu produktach pakowanych.
7. Każdego dnia spożywaj trzy posiłki i jedną lub dwie przekąski, nie pomijaj śniadania.
8. Jedz powoli i przestawaj, gdy jesteś najedzony.