Opryszczka oczna jest wywoływana przez wirus herpes simplex typu 1 i jest powszechną, nawracającą infekcją wirusową dotykającą oczy. Ten typ wirusa opryszczki może powodować zapalenie i bliznowacenie rogówki. Opryszczka oczna może być przenoszona poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną, u której wirus jest aktywny.
Narodowy Instytut Oka (NEI) twierdzi, że około 400.000 Amerykanów doświadczyło jakiejś formy opryszczki ocznej, z blisko 50.000 nowych i nawracających przypadków występujących każdego roku, począwszy od zwykłej infekcji do stanu, który może spowodować ślepotę. Istnieje kilka form opryszczki ocznej:
- Opryszczkowe zapalenie rogówki jest najczęstszą formą opryszczki ocznej i jest wirusowym zakażeniem rogówki. Opryszczka oczna w tej postaci dotyka zazwyczaj tylko wierzchniej warstwy rogówki, zwanej nabłonkiem, i zwykle goi się bez blizny.
- Stromalne zapalenie rogówki występuje wtedy, gdy infekcja sięga głębiej w warstwy rogówki. Może to prowadzić do bliznowacenia, utraty wzroku, a w niektórych przypadkach do ślepoty. Chociaż stan ten jest rzadki, NEI podaje, że stromalne zapalenie rogówki jest główną przyczyną bliznowacenia rogówki, które następnie powoduje ślepotę w Stanach Zjednoczonych.
- Zapalenie tęczówki jest poważną postacią opryszczki oka, w której dochodzi do zapalenia tęczówki i otaczających ją tkanek wewnątrz oka, co powoduje dużą wrażliwość na światło, niewyraźne widzenie, ból i zaczerwienienie.
Leczenie opryszczki ocznej zależy od tego, gdzie w oku znajduje się zakażenie - w nabłonku rogówki, zrębie rogówki, tęczówce itp.
Niektóre metody leczenia opryszczki ocznej mogą zaostrzyć przebieg choroby, dlatego też należy je rozważać indywidualnie w każdym przypadku.
Jeżeli zakażenie rogówki jest tylko powierzchowne, można je zwykle złagodzić, stosując przez okres dwóch do trzech tygodni przeciwwirusowe krople lub maści do oczu albo doustne tabletki przeciwwirusowe. U niektórych pacjentów stosuje się zarówno krople/maści, jak i tabletki. Krople steroidowe mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i zapobiec bliznowaceniu rogówki, gdy infekcja pojawia się głębiej w warstwach rogówki. Krople sterydowe są prawie zawsze stosowane w połączeniu i jednocześnie z kroplami przeciwwirusowymi. W przypadku tych stosunkowo niewielu oczu, w których pomimo najlepszych metod leczenia wirus spowodował blizny upośledzające wzrok, często skutecznym rozwiązaniem jest przeszczep rogówki.
Chociaż opryszczki oczu nie da się wyleczyć, leczenie może pomóc w kontrolowaniu ognisk choroby. Trwają badania mające na celu określenie lepszych metod zarządzania chorobą.
Więcej na: http://do-czytania.pl