Dopasowanie dzieci z prawidłowo dobranymi rozmiarami okularów jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju ich wzroku. Oznacza to, że nie za duże i nie za małe. Przez lata widziałam wiele dzieci, którym źle dopasowano okulary. Najczęściej są one o kilka rozmiarów za duże, co powoduje, że zsuwają się z małych nosków dzieci. Zsuwanie się okularów jest często spowodowane długością zauszników, która jest większa niż odległość potrzebna do osiągnięcia tylnej części ucha. Zsuwanie się w dół nigdy nie jest dobrą rzeczą.
Są jednak sytuacje, w których większy rozmiar oka może być idealny lub nawet konieczny. Ogólnie rzecz biorąc, szukam oczu dziecka, aby były wyśrodkowane w soczewkach okularów. Jest to uważane za "optymalne dopasowanie", ale czasami napotykam powody, że to tak zwane "optymalne dopasowanie" nie jest NAJLEPSZE dla mojego pacjenta.
Jeśli chodzi o dopasowanie, rozmiar oka jest tylko jedną z części równania: mostek, długość zauszników i szerokość całkowita są równie ważne. Jednakże, podczas gdy mostek i długość zauszników muszą być idealne, rozmiar oka i szerokość całkowita mogą być prawidłowe w różnych rozmiarach, w zależności od okoliczności. Kiedy dziecko wymaga oprawy o większym rozmiarze oka, jest absolutnie konieczne, aby te pozostałe elementy były idealnie dopasowane.
Jednakże, gdy przechodzimy na większy rozmiar oczu, oprawki są zazwyczaj dostarczane z dłuższymi zausznikami, które są zbyt długie dla dziecka. Te długości zauszników muszą być dostosowane do potrzeb dziecka, aby zapewnić bezpieczne dopasowanie. Tylko dlatego, że rozmiar oka jest większy, nie jest to powód ani wymówka, aby oprawki się zsuwały. Oprawka o większym rozmiarze oka, odpowiednio dopasowana, pozostanie na swoim miejscu na twarzy i nie będzie przeszkadzać w rozwoju wzroku.
Oto 4 powody, dla których Twoje dziecko może skorzystać z większego rozmiaru oczu, dlaczego możesz zobaczyć inne dziecko w oprawie o większym rozmiarze oczu lub dlaczego możesz potrzebować dopasować pacjenta z większym rozmiarem oczu.
1. Oczopląs lub wędrujące oczy.
Kiedy dziecko ma oczy, które wędrują tam i z powrotem, potrzebują dodatkowego obszaru soczewki, aby patrzeć przez. Oczopląs powoduje krótkie, szybkie ruchy gałek ocznych, które szybko wędrują tam i z powrotem. Jeśli oprawki są małe i ograniczające, może to zakłócić ich widzenie. Ponadto dzieci z oczopląsem często mają "punkt zerowy", czyli pozycję oczu, która powoduje najmniejsze odchylenie do tyłu i do przodu. Kiedy mierzę odległość źreniczną dziecka, zwracam szczególną uwagę na ten punkt zerowy. Jeśli znajduje się on daleko z boku, przez co dziecko musi obracać głowę, aby widzieć jak najwyraźniej, zaznaczam go odpowiednio. Jeśli widzę, że dziecko często odwraca głowę, aby dostosować się do tego punktu, konieczne może być zastosowanie oprawki o większym rozmiarze, aby nie było ograniczone krawędzią oprawki podczas rozglądania się. W tym przypadku już kilka milimetrów więcej w rozmiarze ocznym może zrobić dużą różnicę w polu widzenia.
2. Paraliż szyi/pochylenie głowy lub obrót głowy.
Podobnie jak oczopląs, obrót lub pochylenie głowy może wymagać nieco większego rozmiaru oczu. Niektóre dzieci mogą cierpieć z powodu paraliżu szyi lub sztywności, co może utrudniać obracanie głowy w kierunku, w którym potrzebują lub chcą widzieć.
Dzieci, które poruszają się na wózkach inwalidzkich z ograniczonym oparciem głowy, również należą do tej kategorii. Mam młodego pacjenta na wózku inwalidzkim, którego codzienna pozycja obejmuje ciasne podparcie głowy i odchylenie o 45 stopni. Spowodowało to u niego pseudo paraliż. Nie mógł poruszać głową, aby widzieć w lewo lub w prawo, tylko oczami. Jeśli nie dopasowałbym mu większej ramy, jego oczy patrzyłyby poza ramę i straciłby korzyści płynące z jego krótkowzrocznej recepty. Odchylenie oprawek stawiało go również w niekorzystnej sytuacji, gdy patrzył na wysokości oczu. Jeśli oprawki nie sięgałyby wystarczająco daleko pod jego oko, patrzyłby pod nie. Należy zawsze zwracać szczególną uwagę na sytuacje, w których naturalny ruch głowy jest w jakikolwiek sposób ograniczony. Często większa ramka na oczy może wiele zmienić.
3. Bezpieczeństwo.
Okulary mogą być przepisane w celu ochrony oczu. Jeżeli dziecko słabo widzi na jedno oko, drugie oko musi być w pełni chronione! Para okularów, która nie zakrywa całkowicie całego obszaru gałki ocznej, nie zapewni odpowiedniej ochrony. Soczewki powinny być wykonane nie tylko ze specjalnej grubości bezpiecznego poliwęglanu, ale również muszą być wystarczająco duże, aby zakryć kość czekową i rozciągać się wystarczająco wokół oczu, aby zablokować palce i zanieczyszczenia przed łatwym dostaniem się do obszaru oczu.
4. Kraniotomia i wyzwania związane z twarzą.
Spotkałam wiele małych dzieci, które przeszły operacje na obszarze czaszki i twarzy. Kiedy ich okulary są dopasowywane, ważne jest, aby pamiętać, że nie dopasowujemy tylko oczu, ale całą głowę. Znaczna część ciężaru oprawki będzie utrzymywana przez boki głowy, jak również uszy. Niektóre dzieci mogą mieć blizny, opuchliznę i wrażliwość w miejscach, gdzie dotykają okularów. Należy zwrócić uwagę na te obszary! Czasami większy rozmiar oka jest dokładnie tym, co jest potrzebne, aby zmniejszyć nacisk. Należy jednak pamiętać, że nadal należy szukać najmniejszego rozmiaru oka, który może być dostosowany i uformowany, aby stworzyć potrzebne zwolnienie ciśnienia. Zawsze jest równowaga do rozważenia. Kiedy używasz większego rozmiaru oka ramki możesz dodać niepotrzebną wagę powodując problem, to jest dobry pomysł, aby rozważyć ogólną wagę ramy i szukać ramy, która jest większa, ale również wykonana z lżejszego materiału.
Mam inną pacjentkę, która urodziła się z naroślą poza lewym oczodołem. Ta narośl, choć łagodna, wymagała wielu operacji w celu naprawy i odbudowy jej gałki ocznej. Operacje te pozostawiły u niej dużą ilość tkanki bliznowatej i kość, która wystaje ponad 15 mm dalej po lewej stronie głowy. Dopasowanie do niej jakichkolwiek "optymalnych" soczewek spowodowałoby ucisk po tej stronie głowy. Musiałam szukać oprawek, które byłyby nieco większe, lekkie i z zausznikami, które można by uformować tak, aby otaczały jej głowę, nie dotykając tej wrażliwej części głowy.
W świecie okularów dla dorosłych, skoncentrowanym na modzie, "duże" okulary są teraz bardzo modne. Ale przy dopasowywaniu okularów dla dzieci, rozmiar ma kluczowe znaczenie. Zbyt duże okulary nie utrzymają się na twarzach tych aktywnych dzieci i niepotrzebnie obciążą rozwijające się nosy. Ponieważ wzrok rozwija się przez pierwsze 7-9 lat życia, niezwykle ważne jest, aby upewnić się, że okulary są idealnie dopasowane w tym wieku. Czasami to idealne dopasowanie może oznaczać konieczność znalezienia oprawki o większym rozmiarze.